VLCF4020T-4R7N1R2
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
VLCF4020T-4R7N1R2
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.24A 98MOHM SMD
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
1.24A
Current Rating (Amps) :
1.24 A
DC Resistance (DCR) :
98mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Inductance :
4.7 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±30%