CIGT252008LM1R0MNE
Part Number:
CIGT252008LM1R0MNE
Description:
FIXED IND 1UH 3.1A 50 MOHM SMD
Current - Saturation (Isat) :
3.8A
Current Rating (Amps) :
3.1 A
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Supplier Device Package :
1008 (2520 Metric)
Tolerance :
±20%