AWCCA-107T52H40-C01-B
Manufacturer:
Abracon
Part Number:
AWCCA-107T52H40-C01-B
Category:
Wireless Charging Coils
Description:
TX 3 COIL 1 LAYER 11.5UH 12UH
Manufacturer :
Abracon
Category :
Wireless Charging Coils
Current - Saturation (Isat) :
18A
Current Rating (Amps) :
7.5A
DC Resistance (DCR) :
56mOhm
Frequency - Self Resonant :
7MHz
Function :
Transmitter
Inductance :
11.5µH, 12µH
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Q @ Freq :
80 @ 100kHz
Size / Dimension :
4.25" L x 2.06" W x 0.15" H (108.0mm x 52.5mm x 4.0mm)
Tolerance :
±10%