AWCCA-53N53H50-C02-B
Manufacturer:
Abracon
Part Number:
AWCCA-53N53H50-C02-B
Category:
Wireless Charging Coils
Description:
RX TX 1 COIL 1 LAYER 6.3UH 11A
Manufacturer :
Abracon
Category :
Wireless Charging Coils
Current - Saturation (Isat) :
40A
Current Rating (Amps) :
11A
DC Resistance (DCR) :
19mOhm
Frequency - Self Resonant :
6.4MHz
Function :
Receiver, Transmitter
Inductance :
6.3µH
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Q @ Freq :
66 @ 100kHz
Size / Dimension :
2.08" L x 2.08" W x 0.19" H (53.0mm x 53.0mm x 5.0mm)
Tolerance :
±10%