E2I-15-30-038-0
Manufacturer:
Igus, Inc.
Part Number:
E2I-15-30-038-0
Category:
Cable and Hose Carriers, Drag Chains
Description:
CABLE CARRIER .76H X 1.47W 1=1FT
In Stock:
200
Manufacturer :
Igus, Inc.
Category :
Cavity Height :
0.570" (14.48mm)
Cavity Width :
1.180" (29.97mm)
Features :
Frame Type :
Open
Length :
Link Pitch :
0.790" (20.07mm)
Loading Side :
Inside and Outside Bend
Material :
Igumid G
Minimum Bend Radius :
1.500" (38.10mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Outer Height :
0.760" (19.30mm)
Outer Width :
1.470" (37.34mm)