E5AC-TQQ4A5M-010
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
E5AC-TQQ4A5M-010
Category:
Controllers - Process, Temperature
Description:
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Communications :
Control Method :
On/Off, Proportional (PID)
Display Characters - Height :
0.984" (25.00mm), 0.590" (15.00mm), 0.374" (9.50mm)
Display Type :
LCD - Tri Color Characters, Backlight
Features :
Event Input, Heater Fault Detection
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Input Range :
-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Characters Per Row :
Output Type :
Relay (4), Voltage (External SSR) (2)
Panel Cutout Dimensions :
Square - 92.00mm x 92.00mm
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Voltage - Supply :
100 ~ 240VAC