E5EC-RX2ABM-011
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
E5EC-RX2ABM-011
Category:
Controllers - Process, Temperature
Description:
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Communications :
Control Method :
On/Off, Proportional (PID)
Display Characters - Height :
0.710" (18.00mm), 0.433" (11.00mm), 0.307" (7.80mm)
Display Type :
LCD - Tri Color Characters, Backlight
Features :
Heater Fault Detection
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Input Range :
-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Characters Per Row :
Output Type :
Relay (4)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
Product Status :
Active
Termination Style :
Spring Terminal
Type :
Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Voltage - Supply :
100 ~ 240VAC