BC5500-R-DS-12
Manufacturer:
Bivar, Inc.
Part Number:
BC5500-R-DS-12
Category:
Industrial Lighting - Task Lighting
Description:
LED ENGINE C5500 RED 12" STRIP
Manufacturer :
Bivar, Inc.
Category :
Approval Agency :
CE, UL
Features :
Cascadable
Housing Material :
Aluminum (Al)
Illumination Color :
Red
Ingress Protection :
Length :
12.00" (304.8mm)
Lens Type :
Luminous Flux :
195lm
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Power - Rated :
5.0W
Product Status :
Obsolete
Profile (W x H) :
0.83" x 0.47" (21.0mm x 12.0mm)
Rated Life :
50,000 Hours
Termination Style :
Cable with Connector
Voltage - Supply :
24VDC