BC5500-N-S-36
Manufacturer:
Bivar, Inc.
Part Number:
BC5500-N-S-36
Category:
Industrial Lighting - Task Lighting
Description:
LED ENGINE C5500 4750K 36" STRIP
Manufacturer :
Bivar, Inc.
Category :
Approval Agency :
CE, UL
Features :
Housing Material :
Aluminum (Al)
Illumination Color :
White, Neutral
Ingress Protection :
Length :
36.00" (914.4mm)
Lens Type :
Luminous Flux :
1170lm
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Power - Rated :
15.0W
Product Status :
Obsolete
Profile (W x H) :
0.83" x 0.47" (21.0mm x 12.0mm)
Rated Life :
50,000 Hours
Termination Style :
Cable with Connector
Voltage - Supply :
24VDC