HLS27DWW0285C
Manufacturer:
Banner Engineering
Part Number:
HLS27DWW0285C
Category:
Industrial Lighting - Task Lighting
Description:
HLS27 HAZARDOUS LOCATION STRIP L
Manufacturer :
Banner Engineering
Category :
Approval Agency :
CE, cULus
Features :
High/Low/Off Switching
Housing Material :
Aluminum (Al)
Illumination Color :
White, Warm
Ingress Protection :
IP66/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Length :
11.22" (285.0mm)
Lens Type :
Tubular, Clear
Luminous Flux :
750lm
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Power - Rated :
Product Status :
Active
Profile (W x H) :
1.50" (38.1mm) Dia
Rated Life :
50,000 Hours
Termination Style :
Cable Leads
Voltage - Supply :
12 ~ 30VDC