HLS28XW285XM W/15-813142
Manufacturer:
Banner Engineering
Part Number:
HLS28XW285XM W/15-813142
Category:
Industrial Lighting - Task Lighting
Description:
HLS28 HAZARDOUS ENCLOSURE STRIP
Manufacturer :
Banner Engineering
Category :
Approval Agency :
CE, cULus
Features :
High/Low/Off Switching
Housing Material :
Aluminum (Al)
Illumination Color :
White, Cool
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Length :
11.22" (285.0mm)
Lens Type :
Tubular, Clear
Luminous Flux :
800lm
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C
Power - Rated :
Product Status :
Active
Profile (W x H) :
1.10" x 1.41" (27.9mm x 35.9mm)
Rated Life :
50,000 Hours
Termination Style :
Cable Leads
Voltage - Supply :
12 ~ 30VDC