SLPR14-270
Manufacturer:
Banner Engineering
Part Number:
SLPR14-270
Category:
Machine Safety - Light Curtains
Description:
SLPR14-270 EZ-SCREEN LOW PROFILE
Manufacturer :
Banner Engineering
Category :
Beam Pitch :
Detection Capability :
14mm
Features :
Receiver Only
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Number of Beams :
27
Operating Range :
0.1m ~ 7.0m
Operating Temperature :
0°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Protection :
Finger
Protective Height :
270mm
Voltage - Supply :
24VDC