S4BE30-900-S
Manufacturer:
Banner Engineering
Part Number:
S4BE30-900-S
Category:
Machine Safety - Light Curtains
Description:
SAFETY LIGHT CURTAIN, EMITTER
Manufacturer :
Banner Engineering
Category :
Beam Pitch :
Detection Capability :
30mm
Features :
Transmitter Only
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Number of Beams :
Operating Range :
0.1m ~ 12.0m
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Protection :
Hand/Arm
Protective Height :
900mm
Voltage - Supply :
24VDC