H7CX-A11D1 DC12-24/AC24
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
H7CX-A11D1 DC12-24/AC24
Category:
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Description:
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Count Rate :
30Hz, 5kHz
Display Characters - Height :
0.354" (9.00mm), 0.236" (6.00mm)
Display Type :
LCD - Dual Color Characters, Backlight
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Input Type :
No Voltage, Voltage
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Characters Per Row :
6, 6
Operating Mode :
Up, Down, Command, Individual, Quadrature
Output Type :
Relay
Panel Cutout Dimensions :
Square - 45.00mm x 45.00mm
Product Status :
Obsolete
Reset :
External, Front Panel, Programmable
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)
Time Format :
Type :
Preset, Totalizer
Voltage - Supply :
24VAC, 12 ~ 24VDC