K0N0BK2-400-875-090N
Manufacturer:
Bansbach easylift
Part Number:
K0N0BK2-400-875-090N
Category:
Pneumatics, Hydraulics - Shock Absorbers, Dampers
Description:
B-LOCKING GAS SPRING
In Stock:
2
Manufacturer :
Bansbach easylift
Category :
Actuation Force :
20.23lbf (90.0N)
Cushioning :
Features :
B-Locking, Spring Lock in Extension and Compression
Impact Capacity per Cycle :
Impact Velocity :
Length - Extended :
34.449" (875.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Operation :
Product Status :
Active
Reset Force :
Reset Time :
Stroke Length :
15.748" (400.00mm)