K0N0BK2-100-280-665N
Manufacturer:
Bansbach easylift
Part Number:
K0N0BK2-100-280-665N
Category:
Pneumatics, Hydraulics - Shock Absorbers, Dampers
Description:
B-LOCKING GAS SPRING
In Stock:
2
Manufacturer :
Bansbach easylift
Category :
Actuation Force :
149.51lbf (665.0N)
Cushioning :
Features :
B-Locking, Spring Lock in Extension and Compression
Impact Capacity per Cycle :
Impact Velocity :
Length - Extended :
11.024" (280.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Operation :
Product Status :
Active
Reset Force :
Reset Time :
Stroke Length :
3.937" (100.00mm)