H0N0N42-200-463-665N
Manufacturer:
Bansbach easylift
Part Number:
H0N0N42-200-463-665N
Category:
Pneumatics, Hydraulics - Shock Absorbers, Dampers
Description:
STAINLESS STEEL GAS SPRING
In Stock:
2
Manufacturer :
Bansbach easylift
Category :
Actuation Force :
149.51lbf (665.0N)
Cushioning :
Features :
316L Stainless Steel Rod and Cylinder
Impact Capacity per Cycle :
Impact Velocity :
Length - Extended :
18.228" (463.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Operation :
Product Status :
Active
Reset Force :
Reset Time :
Stroke Length :
7.874" (200.00mm)