K0N0KK2-150-460-090N
Manufacturer:
Bansbach easylift
Part Number:
K0N0KK2-150-460-090N
Category:
Pneumatics, Hydraulics - Shock Absorbers, Dampers
Description:
K-LOCKING GAS SPRING
In Stock:
2
Manufacturer :
Bansbach easylift
Category :
Actuation Force :
20.23lbf (90.0N)
Cushioning :
Features :
K-Locking, Rigid Lock in Extension, Semi Rigid Lock in Compression
Impact Capacity per Cycle :
Impact Velocity :
Length - Extended :
18.110" (460.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Operation :
Product Status :
Active
Reset Force :
Reset Time :
Stroke Length :
5.906" (150.00mm)