K0N0KK2-100-331-355N
Manufacturer:
Bansbach easylift
Part Number:
K0N0KK2-100-331-355N
Category:
Pneumatics, Hydraulics - Shock Absorbers, Dampers
Description:
K-LOCKING GAS SPRING
In Stock:
2
Manufacturer :
Bansbach easylift
Category :
Actuation Force :
79.81lbf (355.0N)
Cushioning :
Features :
K-Locking, Rigid Lock in Extension, Semi Rigid Lock in Compression
Impact Capacity per Cycle :
Impact Velocity :
Length - Extended :
13.032" (331.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Operation :
Product Status :
Active
Reset Force :
Reset Time :
Stroke Length :
3.937" (100.00mm)