H0N0F42-450-947-225N
Manufacturer:
Bansbach easylift
Part Number:
H0N0F42-450-947-225N
Category:
Pneumatics, Hydraulics - Shock Absorbers, Dampers
Description:
STANDARD GAS SPRING
In Stock:
2
Manufacturer :
Bansbach easylift
Category :
Actuation Force :
50.58lbf (225.0N)
Cushioning :
Features :
CeramPro® Treated Rod, Powder Coated Cylinder
Impact Capacity per Cycle :
Impact Velocity :
Length - Extended :
37.283" (947.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Operation :
Product Status :
Active
Reset Force :
Reset Time :
Stroke Length :
17.717" (450.00mm)