BHLWHC-500-01
Manufacturer:
Essentra Components
Part Number:
BHLWHC-500-01
Category:
Cable Supports and Fasteners
Description:
CBL CLIP P-TYPE FIR TREE BLIND
Manufacturer :
Essentra Components
Category :
Cable Supports and Fasteners
Adhesive :
Color :
Natural
Features :
Height :
Length :
1.150" (29.21mm)
Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Material Flammability Rating :
UL94 V-2
Material Thickness :
0.071" (1.80mm)
Mounting Type :
Fir Tree, Blind Hole
Opening Size :
0.500" (12.70mm)
Panel Hole Size :
0.312" (7.92mm)
Product Status :
Active
Type :
Clip, P-Type
Type Attributes :
Locking, Round
Width :
0.390" (9.91mm)