S1DXM-M2C60M-DC12V
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
S1DXM-M2C60M-DC12V
Category:
Time Delay Relays
Description:
RELAY TIME DELAY 60MIN 7A 250V
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Time Delay Relays
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage :
7A @ 250VAC
Delay Time :
0.5 Sec ~ 60 Min
Function :
Programmable (Multi-Function)
Mounting Type :
Socketable
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
Mechanical Relay
Termination Style :
Plug In
Timing Adjustment Method :
Hand Dial
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Voltage - Supply :
12VDC