CUA-41-70120
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
CUA-41-70120
Category:
Time Delay Relays
Description:
RELAY TIME DELAY 120SEC 10A 277V
Manufacturer :
Category :
Time Delay Relays
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage :
10A @ 277VAC
Delay Time :
Fixed, 120 Sec
Function :
On-Delay
Mounting Type :
Socketable
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
Mechanical Relay
Termination Style :
Plug In
Timing Adjustment Method :
Fixed
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Voltage - Supply :
120VAC