CUF-42-70120
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
CUF-42-70120
Category:
Time Delay Relays
Description:
RELAY TIME DELAY 120SEC 10A 277V
Manufacturer :
Category :
Time Delay Relays
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage :
10A @ 277VAC
Delay Time :
1 Sec ~ 120 Sec
Function :
On-Delay
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
Mechanical Relay
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Timing Adjustment Method :
External Resistor
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Voltage - Supply :
120VAC