CFB-125D-2B-2M
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Part Number:
CFB-125D-2B-2M
Category:
Time Delay Relays
Description:
RELAY TIME DELAY 2MIN 10A 120V
In Stock:
10
Manufacturer :
R-K Electronics, Inc.
Category :
Time Delay Relays
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage :
10A @ 120/240VAC
Delay Time :
1.2 Sec ~ 2 Min
Function :
Off-Delay
Mounting Type :
Socketable
Product Status :
Active
Relay Type :
Mechanical Relay
Termination Style :
Plug In, 11 Pin
Timing Adjustment Method :
Hand Dial
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Voltage - Supply :
125VDC