CDB-115A-1-5S
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Part Number:
CDB-115A-1-5S
Category:
Time Delay Relays
Description:
RELAY TIME DELAY 5SEC 10A 120V
In Stock:
10
Manufacturer :
R-K Electronics, Inc.
Category :
Time Delay Relays
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage :
10A @ 120/240VAC
Delay Time :
0.05 Sec ~ 5 Sec
Function :
Interval
Mounting Type :
Socketable
Product Status :
Active
Relay Type :
Mechanical Relay
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Timing Adjustment Method :
Fixed
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Voltage - Supply :
115VAC