KRD9120B
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
KRD9120B
Category:
Time Delay Relays
Description:
RELAY TIME DELAY 10SEC 10A 125V
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Time Delay Relays
Circuit :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage :
10A @ 125VAC
Delay Time :
0.1 Sec ~ 10 Sec
Function :
One Shot
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Status :
Active
Relay Type :
Mechanical Relay
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Timing Adjustment Method :
Screwdriver Slot
Timing Initiate Method :
Input Voltage, Trigger Signal
Voltage - Supply :
12VDC