ORB120A160
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
ORB120A160
Category:
Time Delay Relays
Description:
RELAY TIME DELAY 60SEC 10A 120V
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Time Delay Relays
Circuit :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage :
10A @ 120/240VAC
Delay Time :
Fixed, 60 Sec
Function :
Off-Delay
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Status :
Active
Relay Type :
Mechanical Relay
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Timing Adjustment Method :
Fixed
Timing Initiate Method :
Input Voltage, Trigger Signal
Voltage - Supply :
120VAC