ORS120A150SD
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
ORS120A150SD
Category:
Time Delay Relays
Description:
RELAY TIME DELAY 50SEC 10A 120V
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Time Delay Relays
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage :
10A @ 120/240VAC
Delay Time :
Fixed, 50 Sec
Function :
One Shot
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Status :
Active
Relay Type :
Mechanical Relay
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Timing Adjustment Method :
Fixed
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Voltage - Supply :
120VAC