AL-13-150-DL-IT-30-X
Manufacturer:
Advanced Cable Ties
Part Number:
AL-13-150-DL-IT-30-X
Category:
Cable Ties and Zip Ties
Description:
CBL TIE DB HEAD BLK 150LB 1.129'
In Stock:
150
Manufacturer :
Advanced Cable Ties
Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
1.30" (33.00mm)
Color :
Black
Features :
Heat Stabilized, Impact Resistant
Length - Actual :
1.129' (344.09mm)
Length - Approximate :
13.5"
Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Stud Mount
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
150 lbs (68.04 kg)
Width :
0.503" (12.78mm)