ES-CAP-NO.1-C1-X-50MM
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
ES-CAP-NO.1-C1-X-50MM
Category:
Heat Shrink Boots, Caps
Description:
HEATSHRINK END CAP CLEAR 5.7MM
Manufacturer :
Category :
Heat Shrink Boots, Caps
Color :
Clear
Features :
Abrasion Resistant, Adhesive Coating, Fluid Resistant, Moisture Resistant, Strain Resistant
Large Diameter Recovered :
0.050" (1.27mm)
Large Diameter Supplied :
0.225" (5.72mm)
Large Recovered Length :
Material :
Polyolefin (PO), Semi-Rigid
Product Status :
Obsolete
Shell Size - Insert :
Small Diameter Recovered :
Small Diameter Supplied :
Small Recovered Length :
Total Length Recovered :
Total Length Supplied :
1.970" (50.04mm)