ADS1118IDGST
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
ADS1118IDGST
Category:
Analog to Digital Converters (ADC)
Description:
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10VSSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Architecture :
Sigma-Delta
Configuration :
MUX-PGA-ADC
Data Interface :
SPI
Features :
PGA, Temperature Sensor
Input Type :
Differential, Single Ended
Mounting Type :
Surface Mount
Number of A/D Converters :
1
Number of Bits :
16
Number of Inputs :
2, 4
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status :
Active
Ratio - S/H:ADC :
Reference Type :
Internal
Sampling Rate (Per Second) :
860
Supplier Device Package :
10-VSSOP
Voltage - Supply, Analog :
2V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Digital :
2V ~ 5.5V