MCP3002-I/P
Part Number:
MCP3002-I/P
Description:
IC ADC 10BIT SAR 8DIP
Configuration :
MUX-S/H-ADC
Input Type :
Pseudo-Differential, Single Ended
Number of Inputs :
1, 2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Reference Type :
Supply
Supplier Device Package :
8-PDIP
Voltage - Supply, Analog :
2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Digital :
2.7V ~ 5.5V