MCP3001-I/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
MCP3001-I/P
Category:
Analog to Digital Converters (ADC)
Description:
IC ADC 10BIT SAR 8DIP
In Stock:
234
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Architecture :
SAR
Configuration :
S/H-ADC
Data Interface :
SPI
Features :
Input Type :
Pseudo-Differential
Mounting Type :
Through Hole
Number of A/D Converters :
1
Number of Bits :
10
Number of Inputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status :
Active
Ratio - S/H:ADC :
1:1
Reference Type :
External
Sampling Rate (Per Second) :
200k
Supplier Device Package :
8-PDIP
Voltage - Supply, Analog :
2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Digital :
2.7V ~ 5.5V