X9268US24IZ-2.7
Part Number:
X9268US24IZ-2.7
Category:
Digital Potentiometers
Description:
IC DGTL POT 50KOHM 256TAP 24SOIC
Interface :
I²C
Number of Circuits :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Resistance (Ohms) :
50k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
250 (Max)
Supplier Device Package :
24-SOIC
Temperature Coefficient (Typ) :
±300ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
±2.7V ~ 5.5V