X95820WV14I-2.7
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Part Number:
X95820WV14I-2.7
Category:
Digital Potentiometers
Description:
IC DGT POT 10KOHM 256TAP 14TSSOP
Manufacturer :
Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Potentiometer
DigiKey Programmable :
Not Verified
Features :
Selectable Address
Interface :
I²C
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
2
Number of Taps :
256
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status :
Obsolete
Resistance (Ohms) :
10k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
70
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Taper :
Linear
Temperature Coefficient (Typ) :
±45ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
2.7V ~ 5.5V