X9408WP24-2.7
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Part Number:
X9408WP24-2.7
Category:
Digital Potentiometers
Description:
IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 24DIP
Manufacturer :
Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Potentiometer
DigiKey Programmable :
Not Verified
Features :
Selectable Address
Interface :
I²C
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Number of Circuits :
4
Number of Taps :
64
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Package / Case :
Product Status :
Obsolete
Resistance (Ohms) :
10k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
150
Supplier Device Package :
Taper :
Linear
Temperature Coefficient (Typ) :
±300ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
±2.7V ~ 5.5V