X9015US8Z-2.7T1
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Part Number:
X9015US8Z-2.7T1
Category:
Digital Potentiometers
Description:
IC DGTL POT 50KOHM 32TAP 8SOIC
Manufacturer :
Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Potentiometer
DigiKey Programmable :
Not Verified
Features :
Interface :
Up/Down (U/D, INC, CS)
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Number of Taps :
32
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Obsolete
Resistance (Ohms) :
50k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
400
Supplier Device Package :
8-SOIC
Taper :
Linear
Temperature Coefficient (Typ) :
±300ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
2.7V ~ 5.5V