DS1859E-050
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
DS1859E-050
Category:
Digital Potentiometers
Description:
IC DGT POT 50KOHM 256TAP 16TSSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Rheostat
DigiKey Programmable :
Not Verified
Features :
Selectable Address, Temperature Sensor
Interface :
I²C
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
2
Number of Taps :
256
Operating Temperature :
-40°C ~ 95°C
Package / Case :
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status :
Obsolete
Resistance (Ohms) :
50k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
Supplier Device Package :
16-TSSOP
Taper :
Linear
Temperature Coefficient (Typ) :
50ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
2.85V ~ 5.5V