MCP41HV51T-502E/MQ
Part Number:
MCP41HV51T-502E/MQ
Category:
Digital Potentiometers
Description:
IC DGTL POT 5KOHM 256TAP 20QFN
Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Potentiometer
DigiKey Programmable :
Not Verified
Features :
Interface :
SPI
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Number of Taps :
256
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
20-VQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
5k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
145
Supplier Device Package :
20-VQFN (5x5)
Taper :
Linear
Temperature Coefficient (Typ) :
100ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
1.8V ~ 5.5V, 10V ~ 36V, ±5V ~ 18V