MCP4331T-502E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
MCP4331T-502E/ML
Category:
Digital Potentiometers
Description:
IC DGT POT 5KOHM 129TAP 20QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Potentiometer
DigiKey Programmable :
Not Verified
Features :
Interface :
SPI
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
4
Number of Taps :
129
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
5k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
75
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Taper :
Linear
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
1.8V ~ 5.5V