MCP4152-502E/P
Part Number:
MCP4152-502E/P
Description:
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 8DIP
Configuration :
Rheostat
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Through Hole
Number of Taps :
257
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package :
8-PDIP
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
1.8V ~ 5.5V