MCP4652-502E/UN
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
MCP4652-502E/UN
Category:
Digital Potentiometers
Description:
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 10MSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Rheostat
DigiKey Programmable :
Not Verified
Features :
Mute, Selectable Address
Interface :
I²C
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
2
Number of Taps :
257
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
5k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
75
Supplier Device Package :
10-MSOP
Taper :
Linear
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
1.8V ~ 5.5V