MCP4141-502E/SN
Part Number:
MCP4141-502E/SN
Description:
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 8SOIC
In Stock:
Configuration :
Potentiometer
Memory Type :
Non-Volatile
Number of Taps :
129
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package :
8-SOIC
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
1.8V ~ 5.5V