AD420AN-32
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
AD420AN-32
Category:
Digital to Analog Converters (DAC)
Description:
IC DAC 16BIT V OR A-OUT 24DIP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
Architecture :
Sigma-Delta
Data Interface :
SPI
Differential Output :
No
DigiKey Programmable :
Not Verified
INL/DNL (LSB) :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Bits :
16
Number of D/A Converters :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Type :
Voltage or Current - Buffered
Package / Case :
24-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status :
Obsolete
Reference Type :
External, Internal
Settling Time :
3ms
Supplier Device Package :
24-PDIP
Voltage - Supply, Analog :
12V ~ 32V
Voltage - Supply, Digital :
12V ~ 32V