PM7628AR/883C
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
Part Number:
PM7628AR/883C
Category:
Digital to Analog Converters (DAC)
Description:
IC DAC 8BIT V-OUT 20CERDIP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Category :
Architecture :
Multiplying DAC, R-2R
Data Interface :
Differential Output :
No
DigiKey Programmable :
Not Verified
INL/DNL (LSB) :
±0.5 (Max), ±1 (Max)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Bits :
8
Number of D/A Converters :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Output Type :
Voltage - Buffered
Package / Case :
20-CDIP (0.300", 7.62mm)
Product Status :
Active
Reference Type :
External
Settling Time :
200ns
Supplier Device Package :
20-CERDIP
Voltage - Supply, Analog :
4.75V ~ 5.25V, 14.25V ~ 15.75V
Voltage - Supply, Digital :
5V ~ 5.25V, 15.75V