MCP47CVB18T-20E/ST
Part Number:
MCP47CVB18T-20E/ST
Category:
Digital to Analog Converters (DAC)
Description:
IC DAC 10BIT V-OUT 20TSSOP
Category :
Architecture :
R-2R
Data Interface :
I²C
Differential Output :
No
DigiKey Programmable :
Not Verified
INL/DNL (LSB) :
±0.25, ±0.25
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits :
10
Number of D/A Converters :
8
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Type :
Voltage - Buffered
Package / Case :
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status :
Active
Reference Type :
External, Internal, Supply
Settling Time :
16µs (Typ)
Supplier Device Package :
20-TSSOP
Voltage - Supply, Analog :
1.8V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Digital :
1.8V ~ 5.5V