MAX530BCAG+
Part Number:
MAX530BCAG+
Category:
Digital to Analog Converters (DAC)
Description:
IC DAC 12BIT V-OUT 24SSOP
In Stock:
150
Category :
Architecture :
R-2R
Data Interface :
Parallel
Differential Output :
No
DigiKey Programmable :
Not Verified
INL/DNL (LSB) :
±1.5 (Max), ±1 (Max)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits :
12
Number of D/A Converters :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Output Type :
Voltage - Buffered
Package / Case :
24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status :
Active
Reference Type :
External, Internal
Settling Time :
25µs (Typ)
Supplier Device Package :
24-SSOP
Voltage - Supply, Analog :
±5V
Voltage - Supply, Digital :
5V