CY8C28623-24LTXIT
Part Number:
CY8C28623-24LTXIT
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48QFN
Connectivity :
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
DigiKey Programmable :
Not Verified
Number of I/O :
44
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
RAM Size :
1K x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
48-QFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.25V