SST89E516RD2-40-C-NJE
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
SST89E516RD2-40-C-NJE
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 72KB FLASH 44PLCC
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Core Processor :
8051
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
36
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Oscillator Type :
External
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
72KB (72K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
1K x 8
Speed :
40MHz
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V